Економіка

ЄС планує ввести 50% мита на російські зернові

ЄС планує ввести 50% мита на російські зернові

Європейська комісія підготувала рішення про запровадження мит на ввезення зернових із Росії й Білорусі до ЄС на рівні 95 євро за тонну, що дорівнюватиме миту в 50%. Крім того, Росія і Білорусь більше не матимуть доступу до будь-якої з квот ЄС на зерно, які пропонують вигідніші тарифні режими для деяких продуктів.

Відповідну пропозицію президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн презентувала лідерам Євросоюзу на саміті у Брюсселі 21-22 березня, повідомляє кореспонденка Радіо Свобода у Брюсселі.

Підвищені мита стосуватимуться імпорту зернових, олійних культур і продуктів переробки з Росії та Білорусі, які досі ввозилися до країн Євросоюзу переважно без мит. Йтиметься у тому числі про пшеницю, кукурудзу, соняшниковий шрот.

«Ми пропонуємо запровадити тарифи на цей російський імпорт, щоб зменшити зростаючий ризик для наших ринків і наших фермерів. Вони зменшать здатність Росії використовувати ЄС на користь своєї військової машини. І ми продовжуємо нашу відданість збереженню глобальної продовольчої безпеки, особливо для країн, що розвиваються. Ми знаходимо правильний баланс між підтримкою нашої економіки і фермерських громад. Водночас ми зберігаємо непохитну підтримку України», – пояснила мету такого рішення президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Запровадити мита у ЄС вирішили з огляду на падіння цін на ринку зернових ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну через перенасичення ринку. У 2023 році Росія експортувала до ЄС 4,2 мільйона тонн зернових, олійних культур і переробних продуктів на суму 1,3 мільярда євро. Обсяги продукції з Білорусі до ЄС у цей же період становили 610 тисяч тонн на суму 246 мільйонів євро, повідомили у Єврокомісії.

Частка російських зернових на ринку ЄС – незначна, наголосили у Єврокомісії, і становить близько 1% загалом і близько 5% від імпорту. Мита зроблять російську продукцію менш привабливою на європейському ринку.

Цю ропозицію Єврокомісії має також затвердити Рада Європейського союзу. Тарифи почнуть застосовуватися одразу після затвердження Радою ЄС.

Напередодні саміту лідерів ЄС міністри сільського господарства Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Чехії звернулися до Європейської комісії із закликом заборонити імпорт зерна з Росії та Білорусі до Європейського Союзу.

Новини