Світ

У Грузії опозиція анонсує чергову акцію проти закону про «іноагентів», попри скасування засідання парламенту

У Грузії опозиція анонсує чергову акцію проти закону про «іноагентів», попри скасування засідання парламенту

Грузинська опозиція заявляє, що біля будівлі парламенту в Тбілісі 2 травня відбудеться чергова акція проти законопроєкту про «іноземних агентів», попри те, що засідання законодавчого органу скасували.

Громадські організації й опозиційні партії називають закон «російським» і вважають, що метою владної партії «Грузинська мрія» є ліквідація організацій, які опікуються розвитком демократії, і блокування процесу вступу до Євросоюзу.

Мітинг розпочнеться о 19:00 за місцевим часом, повідомила депутатка від «Єврооптимістів» Хатія Деканоїдзе, передає проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».

«Засідання було призначене на сьогодні, і особливо важливо було почути міністра закордонних справ, оскільки йдеться про відхід від євроатлантичного курсу, адже вчора 83 депутати підтримали російський закон (у другому читанні – ред.)… Я думаю, вони чудово розуміють, що без спецназу пересуватися не можуть, тепер бояться з’являтися у залі парламенту, коли їх чисельно перевершують. Я хочу подякувати кожному з вас за те, що ви були там учора. Народу було багато до ранку. Приїхали тисячі, десятки тисяч людей, звісно, цей протест не припиниться», – сказала вона.

Ввечері 1 травня, згідно з розпорядженням спікера парламенту Грузії Шалви Папуашвілі, у законодавчому органі посилили заходи безпеки на тлі протестів проти «закону про іноагентів».

Парламент Грузії 1 травня затвердив законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу», відомий як про «іноагентів», у другому читанні. Перше читання законопроєкту відбулося 17 квітня.

Затвердити законопроєкт у остаточному, третьому читанні, «Грузинська мрія» може в середині травня.

Законопроєкт, ініційований парламентською більшістю «Грузинської мрії», оголошує неурядові та медійні організації, бюджет яких на більш як 20% фінансується з-за кордону, «організаціями, що захищають інтереси іноземної держави». Вони мають бути зареєстровані в спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію.

Неурядові та медійні організації, які фінансуються західними донорами, стверджують, що їхні доходи вже задекларовані та прозорі, тому справжня мета влади – обмежити діяльність організацій, які опікуються правами людини, питаннями корупції та іншими.

Багатотисячні протести проти законопроєкту, розгляд якого ініціювала «Грузинська мрія», тривають уже кілька тижнів. Кілька разів правоохоронці розганяли учасників акції із застосуванням спецзасобів: перцевих спреїв, водометів, сльозогінного газу.

Читайте також: Боррель засудив насильство проти демонстрантів у Грузії

Президентка країни Саломе Зурабішвілі, яка дистанціювалася від політики владної партії, пообіцяла накласти на документ вето, якщо його ухвалять у третьому читанні. Уряд, однак, має достатньо голосів, щоб це президентське вето подолати.

29 квітня партія «Грузинська мрія» провела біля парламенту велику акцію на підтримку законопроєкту, зібравши на мітинг людей з усієї країни. Впливовий мільярдер, експрем’єр і засновник «Грузинської мрії» Бідзіна Іванішвілі, виступаючи на цьому мітингу, розкритикував противників документа. Він також звинуватив іноземні спецслужби у втручанні у внутрішні справи країни.

Євросоюз, який у грудні надав Грузії статусу країни-кандидата в ЄС, заявив, що ухвалення закону несумісне з цінностями ЄС і зруйнує надії країни на членство в цьому об’єднанні.

Новини