Події

Суд остаточно закрив справу про напад на «Схеми» на Київщині

Суд остаточно закрив справу про напад на «Схеми» на Київщині

Броварський міськрайонний суд Київської області 3 квітня закрив справу у кримінальному провадженні за фактом нападу на знімальну групу проєкту Радіо Свобода «Схеми», який стався навесні 2019 у селищній раді Чабанів на Київщині під час підготовки журналістського розслідування про виділення в приватні руки державних земель, якими розпоряджається Національна академія аграрних наук України. Таке рішення суд ухвалив у зв’язку із «закінченням строку притягнення до кримінальної відповідальності» – про що на засіданні клопотав сам обвинувачений – нападник на знімальну групу.

На засіданні 3 квітня мав відбутися допит потерпілого оператора «Схем» Бориса Троценка, але обвинувачений Валерій Присяжний – це нападник на знімальну групу, колишній керівник громадської організації «Розвиток Київщини» – заявив клопотання про закриття кримінального провадження «у зв’язку з закінченням строку притягнення до відповідальності».

Суддя Вадим Червонописький клопотання обвинуваченого задовольнив.

Адвокатка «Схем» та керівниця юридичного напрямку Інституту розвитку регіональної преси Оксана Максименюк пояснює, що у березні цього року дійсно минуло 5 років з моменту нападу на журналістів і відкриття кримінального провадження, але вважає, що таке рішення суду стало можливим через затягування справи.

«Відсутність притягнення обвинуваченого до відповідальності відбулася у зв’язку з затягуванням досудового розслідування та судового розгляду справи у суді. Спочатку у 2020-му неправомірно закрила провадження поліція. Потім ми знову подали заяву – і в 2021 році відкрили провадження за іншими підставами (за статтею «погроза або насильство щодо журналістів у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності»). Далі – повномасштабне вторгнення та заміна головуючого судді у справі. Суть в тому, що був втрачений час», – зазначає адвокатка.

У пресслужбі Київської обласної прокуратурі повідомили, що «Прокурори спочатку домоглися поновлення слідства, повідомлення особі про підозру в умисному заподіянні побоїв журналісту у зв’язку із здійсненням ним професійної діяльності та скерування обвинувального акту до суду. Згодом відбулась заміна судді та подання численних клопотань обвинуваченим. На розгляд витрачався час. На засіданні 3 квітня обвинувачений знов подав клопотання про закриття кримінального провадження – це дозволило звільнити його від кримінальної відповідальності. Хочемо зауважити, що прокурори у справі вживали всіх заходів для її розгляду розумні строки».

6 березня 2019 року під час зйомок у селищі Чабани у Київській області на знімальну групу програми «Схеми» у складі журналістки Катерини Каплюк та оператора Бориса Троценка був здійснений напад. Інцидент стався у приміщенні Чабанівської селищної ради. Чоловіки завдали травм оператору і зламали відеокамеру. Після обстеження у лікарні медики діагностували у Бориса Троценка струс мозку.

Серед тих, хто перешкоджав зйомці, були на той час двоє заступників Чабанівського селищного голови Олександра Киризлієва. Журналісти впізнали тоді двох чиновників: Володимира Чуприну – заступника селищного голови з питань роботи житлово-комунального господарства та Юрія Бондаря – заступника селищного голови з питань роботи виконавчих органів.​

Також зйомці тоді перешкоджали представники громадської організації «Розвиток Київщини», одним із засновників якої є вже колишній селищний голова Чабанівської ради Олександр Киризлієв. Зокрема, за свідченням знімальної групи, серед нападників був тодішній голова цієї ГО Валерій Присяжний. Він же згодом отримав статус обвинуваченого у справі. У суді Присяжний заявляв, що не визнає себе винним, хоча саме його в момент нападу зафіксувала відеокамера.

У серпні 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура скасувала підозри в причетності до незаконного відчуження 15 гектарів особливо цінних земель Національної академії аграрних наук України п’ятьом посадовцям НААН. Про ймовірні земельні махінації, в результаті яких державна земля Національної академії аграрних наук переходила у приватну власність керівництва академії та членів їхніх родин йшлося в розслідуванні «Аграрні барони».

Новини