Світ

«Прогрес – дуже невеликий, якщо взагалі є» – Угорщина про перемовини з Україною

«Прогрес – дуже невеликий, якщо взагалі є» – Угорщина про перемовини з Україною

Угорщина не змінила свою позицію у питанні членства України в Євросоюзі, а що стосується двосторонніх політичних питань між Угорщиною й Україною, то прогрес у їх вирішенні – «дуже невеликий», заявив представник угорського уряду, держсекретар із питань публічної дипломатії Угорщини Золтан Ковач.

На запитання кореспондентки Радіо Свобода у Брюсселі щодо готовності Угорщини підтримати ініціативу Бельгії й більшості інших країн-членів ЄС і провести міжурядову конференцію, яка має стати фактичним початком переговорів про вступ України в ЄС, Золтан Ковач наполіг, що позиція Угорщини не змінилася.

«Позиція Угорщини – завжди була зрозуміла, від самого початку ми мали відкриту і відверту позицію: мова про процес, який побудований на заслугах, без винятків», – заявив Ковач.

На уточнювальне запитання про проведену останніми місцями роботу і двосторонні консультації з Україною, Ковач сказав: «Боюся, що щодо тих конкретних питань, щодо яких Угорщина завжди була дуже відвертою, прогрес – дуже невеликий, якщо взагалі є».

Раніше видання Politico з посиланням на п’ятьох дипломатів повідомило, що дипломати з ЄС і з Києва інтенсивно працюють над тим, щоб переконати уряд Угорщини дати згоду на початок переговорів про вступ України. За словами співрозмовників видання, мета полягає в тому, щоб розпочати офіційні переговори вже 25 червня.

Міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб, прибуваючи на міністерську зустріч у Брюсселі, наполягла, що Бельгія, яка зараз головує у Раді ЄС, працює над організацією міжурядововї конференції.

«Ми досі налаштовані організувати цю міжурядову конференцію протягом нашого президентства – до кінця червня для Молдови й України», – сказала Аджа Лябіб у відповідь на запитання кореспондентки Радіо Свобода.

Налаштованість працювати у цьому напрямку висловила і міністерка європейських справ Швеції Джесіка Росвол: «Не знаю, але щодо Швеції, то ми готові зробити це до літа, тобто під час бельгійського президентства».

Угорщина блокувала політичне рішення щодо початку переговорів торік у грудні. Щоб переконати Угорщину не накладати вето, з угорським премʼєром провели низку переговорів, а під час голосування на саміті німецький канцлер Олаф Шольц попросив Віктора Орбана вийти «попити кави», що дало можливість ухвалити рішення без участі Угорщини.

Опісля, у квітні, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак провів переговори з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіяртом щодо застережень Угорщини про угорські національні меншини в Україні. «Сторони відзначили позитивну динаміку діалогу», повідомляла українська сторона. Київ відповів на список з 11 пунктів, викладений Будапештом, і очікує відповіді Угорщини, повідомив один дипломат виданню Politico.

Після рішення лідерів ЄС на саміті у грудні про політичну підтримку початку переговорів наступним кроком у процесі вступу є початок офіційних переговорів через міжурядову конференцію з Україною.

Щоб це сталося, країни ЄС мають узгодити так звану рамку переговорів. 27 країн працювали над цим документом, який Європейська комісія надіслала їм у березні. Найближчими тижнями посли ЄС мають вирішити найгостріші питання щодо переговорної рамки.

Україна і її прихильники в ЄС закликають до проведення міжурядової конференції до того, як Угорщина почне головувати в Раді ЄС 1 липня.

Новини