Події

На південному заході Ісландії почалося виверження вулкану, але столичний аеропорт працює

На південному заході Ісландії почалося виверження вулкану, але столичний аеропорт працює

На тлі сейсмічної активності останніми тижнями на південний захід від столиці Ісландії Рейк’явіка у вівторок почалося виверження вулкану

Виверження сталося на півострові Рейк’янес, неподалік рибальського містечка Гріндавік. На кадрах у мережі видно помаранчеві струмені лави і клуби диму. Влада готувалася і евакуювали за останні тижні тисячі людей із потенційної зони загрози, закривши зокрема геотермальний курорт Блакитна лагуна, відомий своїми бірюзовими водами.

Поза тим, міжнародний аеропорт Рейк’явіка залишається відкритим.

З жовтня на півострові Рейк’янес було зафіксовано тисячі землетрусів, що вважається ймовірним передвісником майбутнього виверження вулкана.

Ісландія перетинає Серединно-Атлантичний хребет, тріщину на дні океану, що розділяє Євразійську та Північноамериканську тектонічні плити. Фактично вона розташована над гарячою вулканічною точкою в Північній Атлантиці. Виверження відбуваються тут в середньому кожні чотири-п’ять років. Найбільш руйнівним за останній час стало виверження вулкана Ейяф’ятлайокютль у 2010 році.

Відтак виверження вулканів – не рідкість в Ісландії, там розташовані 33 активні вулканічні системи, що є найбільшою кількістю в Європі. Але на півострові Рейк’янес не було вивержень протягом восьми століть – до 2021 року. Відтоді відбулося три виверження, у 2021, 2022-му та на початку поточного року — усі у віддалених безлюдних районах. Вулканологи кажуть, що це може бути початком нової ери активності в регіоні.

Читайте також: В Ісландії прокинувся вулкан Баурдарбунґа

Новини