Світ

Кремль розробляє систему «співвітчизники за кордоном» для встановлення умов подальшої агресії

Кремль розробляє систему «співвітчизники за кордоном» для встановлення умов подальшої агресії

Кремль, схоже, розробляє систему легалізації статусу так званих «співвітчизників за кордоном», ймовірно, як частину своїх зусиль встановити інформаційні умови для виправдання подальшої агресії й гібридних операцій за кордоном як «захист» російських співвітчизників, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики звернули увагу на заяву гендирекктора «Росспівробітництво» Євгена Примакова, який 22 травня в інтерв’ю кремлівському виданню ТАСС сказав, що його агентство розробляє «електронну картку співвітчизника», програму, яка дозволить російським співвітчизникам за кордоном отримати доступ до певних неназваних державних послуг, відвідувати Росію і працювати там і навіть подавати документи на російське громадянство в майбутньому.

Примаков заявив, що Росія готується запустити пілотну версію програми в кількох сусідніх країнах і може почати видавати перші картки до кінця 2024 року. Про які країни йдеться, він не уточнив. Примаков також заявив, що йдеться про 20 – 40 мільйонів «російських співвітчизників» за кордоном, хоча незрозуміло, якими критеріями він керувався.

«Російські співвітчизники за кордоном, яких президент РФ Володимир Путін раніше визначив як будь-кого, хто має історичні, культурні чи мовні зв’язки з Росією, є ключовим аспектом кремлівського наративу «Русский мир», який Кремль має намір використовувати для виправдання майбутньої агресії Росії під виглядом «захисту» російських співвітчизників. Раніше російський уряд пом’якшив вимоги до мови і походження для співвітчизників, які бажають переїхати до Росії, і, можливо, намагається ще більше розширити своє розпливчасте визначення співвітчизників, щоб охопити якомога більше людей», – наголошують в ISW.

«Росспівробітництво» працює над проєктом «Електронна карта співвітчизника» принаймні з 2021 року, а в червні 2023 року Примаков заявив, що агентство планує відкрити «сертифікаційні центри» в осередках «Русского дома» по всьому світу, де «співвітчизники» можуть підтвердити свою особу в рамках процесу подачі заявки.

В ISW нагадали, що офіційні особи Молдови й України раніше попереджали, що російська влада використовує «Русский дом» для просування російської пропаганди і проведення «підривної роботи» за кордоном.

Новини