для більшості українців відновлення справедливості неможливе без покарання винних у агресії РФ
Досягти справедливості щодо війни Росії проти України вдасться лише в разі покарання винних у агресії та воєнних злочинах – таку думку висловила більшість респондентів опитування «Правосуддя в контексті російської збройної агресії». Результати оприлюднила соціологічна група «Рейтинг». Воно тривало з 18 по 24 жовтня 2023 року і залучило 2 тисячі респондентів.
На питання «Що для вас особисто означає поняття справедливості щодо агресії росії проти України починаючи з 2014 року?» учасники відповіли так:
- покарання винних у злочинах – 47%
- компенсація збитків постраждалим – 17%
- встановлення правди щодо всіх подій – 30%
- інше – 3%
- не змогли відповісти – 3%
При цьому переважна більшість респондентів повністю або скоріше не погоджуються з тим, що справедливе завершення війни можливе без покарання винних.
Читайте також: «У пошуках справедливості для України». Що стоїть на заваді розслідуванню злочинів РФ?
На питання «Якщо винні у нападі на Україну та у військових злочинах не будуть заарештовані і не постануть перед судом у найближчі роки, чи можна при цьому досягти справедливості?»:
- 50% респондентів відповіли «зовсім ні»
- 25% – «скоріше ні»
- 13% – «скоріше так»
- 9% – «однозначно так»
Автори опитування навели кілька варіантів пріоритетів для забезпечення справедливості, з яких можна було обрати кілька варіантів. Покарання винних обрали 55% учасників, серед інших варіантів: очищення влади від тих, хто співпрацював із окупантами (46%), розшук зниклих безвісти й повернення депортованих (30%), встановлення фактів злочинів (24%).
«Встановлення справедливості для жертв для постраждалих від війни, на думку половини опитаних, найбільше (49% – ред.) залежить від Президента. 37 % опитаних вбачають відповідальним Парламент, 35 % — Уряд. Близько четвертої частини опитаних вважає, що відповідальними є громадяни України, молодь поділяє цю думку частіше за інші вікові групи», – йдеться у висновках дослідження.
Читайте також: Катування і вбивства: комісія ООН передала Генасамблеї новий звіт про злочини російських військових в Україні
В Україні вже винесли кілька вироків щодо воєнних злочинів російських військових під час повномасштабного вторгнення в Україну. Першим стало засудження у травні минулого до довічного позбавлення волі російського військовослужбовця Вадима Шишимаріна.
За даними Офісу генерального прокурора, наразі в Україні зареєстровані 127 900 злочинів агресії та воєнних злочинів. Понад 124 тисячі з них – за статтею про порушення законів і звичаїв війни.
Росія від початку повномасштабного вторгнення в Україну заперечує будь-які воєнні злочини, як і відкидає звинувачення у вбивствах цивільних.