Брінк розповіла, як США контролюють різні види допомоги Україні
Кожна частина американської допомоги має різні види контролю, заявила амбасадорка США Бріджит Брінк, відповідаючи на запитання журналістів про те, які умови допомоги від США в України та хто і як контролює використання. Про це повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Вона розповіла, що щодо військової допомоги, яка складає більшу частину пакету на 61 мільярд доларів, є строгі протоколи відстеження наданої зброї.
«Разом з вашим урядом ми маємо дуже суворі протоколи щодо того, куди ця зброя йде і як відстежувати цю зброю. Ми дуже тісно співпрацюємо з Міністерством оборони, якщо це доцільно, з іншими службами безпеки, щоб переконатися, що ми і український уряд відстежуємо цю зброю», – сказала Брінк.
Читайте також: «Оперативність важлива» – Зеленський про оголошені партнерами пакети допомоги Україні
І додала, що контроль над зброєю – це виклик, оскільки Україна нині в центрі війни.
«Іноді виникає проблема з точки зору того, як порахувати втрати на полі бою? Тож нам довелося придумати альтернативні методи нагляду. Ми працювали з нашим урядом у Вашингтоні та з вашим урядом, щоб мати можливість відстежувати навіть зброю в цьому контексті, наскільки це можливо. Це дуже важлива частина нашого контролю», –додала амбасадорка США.
За словами Брінк, друга частина – пряма бюджетна підтримка, вона друга за величиною у пакеті допомоги і надходить через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
USAID також частково адмініструє третю частину – гуманітарну та економічну допомогу. Контроль мають і інші урядові органи, зокрема держдеп США.
Читайте також: Остін закликає країни, які мають Patriot, передавати їх Україні
«З цією третьою частиною ми давно встановили процедури, оскільки це дуже схоже на всі види допомоги, які ми надаємо по всьому світу. Зазвичай це робиться з реалізатором програми, і тоді цей реалізатор має купу речей, які він повинен зробити і звітувати перед нами в Посольстві, а потім вже ми звітуємо перед Конгресом», – пояснила дипломатка.
Вона зазначила, що третина команди посольства несе відповідальність за нагляд за всією допомогою. Окрім того, з контролем допомагає платформа OIG (офіс генеральних інспекторів – ред.), яка також є в посольстві, але працює незалежно від посла.
«Її робота і відповідальність — контролювати те, що ми робимо і те, що робить український уряд. Ця організація знаходиться не лише в посольстві, вона також у Вашингтоні. OIG для USAID, Державного департаменту та Міністерства оборони, і до неї входять 400 осіб. Вони мають понад 150 звітів, які зараз або завершені, або тривають. Отже, це дуже серйозна спроба нагляду, яку ми підтримуємо як частину наших зусиль щодо належного використання грошей платників податків США», – зазначила Брінк.
Ізобель Коулмен, заступниця голови USAID, зазначила, що додаткові кошти на фінансування Офісу генерального інспектора в Державному департаменті, USAID та Міністерстві оборони були закладені у пакеті допомоги на 61 мільярд доларів.
«Тож перевірка триватиме, і ми добре про це знаємо. Ми вживаємо всіх заходів, щоб переконатися, що гроші використовуються належним чином, і пряма бюджетна підтримка в цій додатковій частині може бути спрямована, зокрема, на медичних працівників, вчителів освітнього сектору. Таким чином, це дає уряду значні ресурси для оплати цих витрат, звільняючи гроші для використання власних ресурсів на інші справи», – розповіла Коулмен.
У січні 2024 року генеральний інспектор Пентагону 11 січня оприлюднив звіт, у якому виснував, що Міністерство оборони США не відстежило належним чином зброю майже на мільярд доларів, надіслану як військова допомога в Україну. Водночас інспекція не дійшла висновку, що якась зброя не була використана не за призначенням чи вкрадена. Про те, що немає ніяких доказів крадіжки зброї, заявили і представники адміністрації президента США.