Боррель засудив насильство проти демонстрантів у Грузії
Верховний представник Європейського союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель засудив насильство проти демонстрантів у Грузії. Відповідну заяву він опублікував у соцмережі Х.
«Рішуче засуджую насильство щодо демонстрантів у Грузії, які мирно протестували проти закону «про іноземний вплив». Грузія є країною-кандидатом у члени ЄС, і я закликаю її владу забезпечити право на мирні збори. Застосування сили для їх придушення – неприйнятне», – написав Боррель.
У ніч на 1 травня під час розгону мітингувальників, які виступають проти законопроєкту про так званих «іноземних агентів» у Тбілісі поліцейські застосували спецзасоби.
Спочатку правоохоронці використали перцевий спрей, після чого кільком протестувальникам знадобилася допомога медиків, пізніше спецназ застосував сльозогінний газ і водомети, повідомив проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».
ЗМІ поширили кадри, на яких поліцейські використовують силу проти учасників акції, зокрема штовхають їх, кидають на землю і навіть б’ють по обличчю.
МВС Грузії повідомило 1 травня про затримання напередодні 63 учасників акції протесту проти закону про «іноагентів».
Парламент країни 1 травня продовжує розглядати документ у другому читанні. Затвердити законопроєкт у остаточному, третьому читанні «Грузинська мрія» може в середині травня.
Законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» передбачає появу реєстру, де будуть зазначені усі некомерційні юридичні особи і ЗМІ, які фінансуються з-за кордону більш ніж на 20%. 7 березня 2023 року парламент Грузії в першому читанні схвалив цей законопроєкт, що призвело до масових протестів. 8 березня акція відновилася, а вранці 9 березня владна партія «Грузинська мрія» і її союзники відкликали законопроєкт.
Попри це, на початку квітня 2024 року «Грузинська мрія» повторно внесла законопроєкт до парламенту. На відміну від першого варіанту, в доопрацьованому документі замість терміну «агент іноземного впливу» буде використано формулювання «організація, яка реалізує іноземні інтереси». 17 квітня його схвалили в першому читанні. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі підтримала протестувальників і пообіцяла ветувати цей закон.
Партія «Грузинська мрія» стверджує, що законопроєкт має на меті стимулювати прозорість неурядових організацій і засобів інформації, фінансованих з-за кордону.
План влади викликає спротив значної частини суспільства. У Тбілісі й інших містах Грузії відбуваються масові мітинги із закликами до владної політичної команди відкликати законопроєкт. Громадські організації й опозиційні партії називають закон «російським» і вважають, що метою «Грузинської мрії» є ліквідація організацій, які опікуються розвитком демократії, і блокування процесу вступу до Євросоюзу.
Євросоюз і Сполучені Штати неодноразово попереджали грузинську владу про те, що ухвалення закону негативно вплине на просування Грузії на шляху до Євросоюзу.