Важливо

Боррель закликає Європу будувати власну систему безпеки, не покладаючись на захист США

Боррель закликає Європу будувати власну систему безпеки, не покладаючись на захист США

Наступний етап європейського проєкту буде тісно пов’язаний із побудовою спільної системи безпеки та оборони, вважає високий представник Євросоюзу із закордонних справ Жозеп Боррель. Про це він заявив, виступаючи на економічному форумі в Брюсселі 9 квітня.

«Парасолька США, яка захищала нас під час та після Холодної війни, може не бути відкритою весь час. Можливо, залежно від того, хто керуватиме у Вашингтоні, ми не зможемо покладатися на американську підтримку та спроможність нас захистити. Ми маємо побудувати нашу спільну спроможність», – сказав дипломат.

Заявивши, що «Росія погрожує Європі», він висловився за будівництво європейської структури безпеки у рамках НАТО.

«Війна проти нас не почнеться завтра, але ми не можемо заперечувати реальність. І реальність у тому, що зростає конкуренція між значними силами, конфлікти високої інтенсивності між державами. Використання як зброї економічної взаємозалежності, кіберзброї та дезінформації стали частиною нашої реальності», – зазначив Боррель.

Читайте також: Дуда: за два-три роки Росія може мати потенціал для нападу на НАТО

Боррель наполягає, що перспективна конвенційного конфлікту високої інтенсивності в Європі – це «більше не фантазія».

«І ми очевидно маємо зробити все, аби уникнути її. Але, щоб стримати ворога, ми маємо мати засоби. В цьому немає нічого нового, я читав Декларацію Роберта Шумана. Вона починається словами: «Мир у світі не може бути захищений без креативних зусиль, пропорційних небезпекам, що нам загрожують», – зацитував дипломат.

Він охарактеризував безпекову ситуацію в Європі як «екзистенційну кризу», закликавши знайти нові шляхи збільшення інвестицій в оборону:

«Ми потребуємо нових механізмів міжурядового фінансування, який можна порівняти з тим, який ми створили під час фінансової кризи (єврозони)», – вважає Боррель.

Голова зовнішньополітичної служби ЄС вказав на те, що джерелами конфліктів знову стають території, питання суверенітету та національної ідентичності:

«Те, що відбувається в Україні та в Газі – це конфлікти за землю. Люди, які стверджують – «це моя земля, це належить мені». Нам казали, що географія не має значення, тому що глобалізація усунула кордони й скасувала географію – це неправда».

Читайте також: «Ми не втихомиримо Путіна. Маємо його зупинити»: член Палати представників США Том Своззі про підтримку України

Говорячи про територіальні конфлікти у різних регіонах, Боррель нагадав про падіння Берлінської стіни, після якої Європа «уявляла, що живе в колі друзів».

«(Берлінську стіну – ред.) замінили вогняні кола нестабільності – від Сахелю, до Близького сходу, Кавказу та Балтії, якщо не дивитися глибше в Африку. Кола вогню навколо нас. І ми живемо в дуже важливий момент європейського будівництва, тому що війна майорить на горизонті, і це неабияка справа», – каже він.

Побоювання щодо російської агресії проти інших країн Європи лунають час від часу останніми місяцями. Зокрема, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що за два-три роки Росія може мати військовий потенціал для нападу на НАТО.

Ця заява пролунала після лютневих звітів данської розвідки, в яких йшлося про те, що Москва може здійснити напад на НАТО протягом трьох-п’яти років. Медіа не вдалося перевірити зміст жодної з цих доповідей.

У січні голова Військового комітету НАТО, нідерландський адмірал Роб Бауер заявив, що альянс потребує «трансформації підходу до ведення війни». Згодом він додав, що Захід повинен готуватися до «всеосяжної війни» з Росією.

Новини