Світ

з симптомами отруєння чи стеженням за 2 роки зіткнулися щонайменше четверо критиків Кремля

з симптомами отруєння чи стеженням за 2 роки зіткнулися щонайменше четверо критиків Кремля

Щонайменше чотири особи за останні два роки, переважно вже після початку повномасштабної війни Росії проти України, виявили у себе симптоми можливого отруєння або зіткнулися з випадками проникнення в їхнє житло невідомих, які можуть бути пов’язані з російськими спецслужбами, повідомило видання «Агентство».

Зокрема, видання повідомило про випадок різкого нездужання у голови фонду «Вільна Росія» Наталії Арно (Будаєвої) на початку травня цього року. Арно проводила у Празі зустрічі, присвячені ситуації у Росії, і відчула оніміння тіла і біль у різних частинах тіла, йдеться у публікації з посиланням на двох її неназваних знайомих. За словами одного з них, незадовго до появи симптомів Арно виявила, що двері до її готельного номера в Празі були відчинені, а в приміщенні відчувався сторонній запах, схожий на «аромат дешевих парфумів».

Наступного ранку Наталія Арно відлетіла до США, де живе вже близько 10 років після того, як під тиском Кремля була змушена залишити Росію, зазначає «Агентство». Там голова фонду, яка вже має американське громадянство, звернулася до лікарні, а також до влади. ФБР розпочало розслідування. Про його результати співрозмовники «Агентства» не знають. Сама Арно відмовилася обговорювати тему, не заперечивши, що інцидент був.

Пізніше, вже після виходу матеріалу «Агентства», Наталія Арно прокоментувала статтю у фейсбуці. За її словами, вона не була впевнена, що хотіла розголошувати ситуацію. «Але оскільки вже з’явилася стаття, то прокоментую… Є підозра, що під час моєї нещодавньої поїздки до Європи мене отруїли, можливо, якимось nerve agent, розслідуванням займається одна (або навіть не одна) західна спецслужба, у мене досі neuropathy symptoms, але загалом почуваюся набагато краще», – написала вона і зауважила, що «росіянам, яким довелося виїхати з путінської Росії… треба розуміти, що у ворога довгі щупальця».

Ще два джерела «Агентства» розповіли, що із симптомами отруєння за кілька місяців до повномасштабного вторгнення в Україну зіткнувся колишній посол США у Києві й Ташкенті Джон Гербст. Наразі він обіймає посаду старшого директора Євразійського центру Атлантичної ради.

Зазначається, що Гербст – відомий критик російського президента Володимира Путіна. Знайомий із дипломатом співрозмовник «Агентства» каже, що за фактом різкого погіршення здоров’я Гербста ФБР тоді розпочинало розслідування. Сам експосол від коментарів відмовився, а Атлантична рада на надісланий запит «Агентства» поки не відповіла.

У публікації з посиланням на двох співрозмовників згадується ще один випадок, який стався цієї весни в Європі – з російською журналісткою, яка з недавніх пір живе на еміграції. Її ім’я редакція не наводить з етичних міркувань. У квітні журналістка у дні, коли у Берліні проходила організована Михайлом Ходорковським зустріч російських опозиціонерів, звернулася до німецьких лікарів через проблеми зі здоров’ям.

Сама вона сказала «Агентству», що її симптоми, «можливо, з’явилися ще до конференції», але про їх характер і подальше лікування журналістка говорити відмовилася. На цій же конференції у Берліні була Наталя Арно. Саме звідти вона згодом прилетіла до чеської столиці.

«Агентство» пише і про журналіста-розслідувача, одного з керівників Bellingcat Христо Грозєва. Але його випадок, як зазначає видання, пов’язаний не з імовірним отруєнням, а з проникненням до його кімнати в готелі невідомих. Зломщики могли отримати доступ до інформації в особистих гаджетах журналіста. Сам Грозєв підтвердив, що з номера зник телефон. Від подальших коментарів він відмовився. Це сталося влітку 2022 року в Чорногорії, у дні присвяченої Росії журналістської конференції.

Bellingcat публікує розслідування, де часто згадуються спецслужби, відомі політики, фінансисти. Серед найгучніших таких розслідувань – обставини отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.

Новини