Важливо

Україна – 8-ма в світі за видатками на оборону, військова допомога скорочує розрив у витратах з Росією

Україна – 8-ма в світі за видатками на оборону, військова допомога скорочує розрив у витратах з Росією

У 2023 році Україна була восьмою у світі за обсягом військових витрат, які зросли на 51% до 64,8 мільярда доларів і склали 58 відсотків загальних державних видатків, повідомив 22 квітня Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).

«Військові витрати України у 2023 році становили 59 відсотків від російських. Проте протягом року Україна також отримала щонайменше 35 мільярдів доларів військової допомоги, у тому числі 25,4 мільярда від США. У сукупності ця допомога і власні військові витрати України становили приблизно 91 відсоток російських витрат», – йдеться в повідомленні.

У SIPRI зауважили, що військові витрати Росії минулого року зросли на 24 відсотки до 109 мільярдів доларів, що на 57 відсотків більше з 2014 року, коли Росія анексувала Крим. У 2023 році військові витрати Росії становили 16 відсотків від загальних державних витрат.

Загалом, за даними аналітиків, витрати на оборону в світі в 2023 році зросли на 6,8 відсотка порівняно з попереднім роком і склали понад 2,4 трильйона доларів. Це було найбільшим річним зростанням від 2009 року, кажуть у SIPRI.

Згідно зі звітом, 10 країн із найбільшими військовими витратами у 2023 році – на чолі зі Сполученими Штатами, Китаєм і Росією – всі збільшили свої витрати.

Вперше з 2009 року військові витрати зросли в усіх п’яти географічних регіонах, визначених SIPRI, причому особливо значне зростання було зафіксоване в Європі, Азії й Океанії і на Близькому Сході.

«Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення ситуації з миром і безпекою, – сказав Нань Тіан, старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI. – Держави віддають перевагу військовій силі, але вони ризикують розгорнути спіраль дії-реакції в дедалі нестабільнішому геополітичному й безпековому ландшафті».

Читайте також: Дуда: за два-три роки Росія може мати потенціал для нападу на НАТО

Дослідники також зауважили, що в 2023 році на 31 члена НАТО припадало 1,34 трильйона доларів, що дорівнює 55 відсоткам світових військових витрат.

Військові витрати США зросли на 2,3 відсотка до 916 мільярдів доларів у 2023 році, що становить 68 відсотків загальних військових витрат НАТО. Минулого року, кажуть у SIPRI, більшість європейських членів НАТО збільшили свої військові витрати. Їхня сукупна частка в НАТО склала 28 відсотків, що є найвищим показником за десятиліття. Решта чотири відсотки надійшли з Канади і Туреччини.

У звіті відзначено, що через десять років після того, як члени НАТО офіційно взяли на себе ціль щодо витрат двох відсотків ВВП на військові потреби, 11 із 31 члена НАТО досягли або перевищили цей рівень у 2023 році – «це найбільша кількість з моменту взяття зобов’язання». Ще однієї цілі – спрямувати щонайменше 20 відсотків військових витрат на «витрати на обладнання» – досягли 28 членів НАТО у 2023 році, порівняно із сімома у 2014 році, кажуть у SIPRI.

Дослідники відзначили, що військові витрати Польщі, які займають 14-те місце у світі, становили 31,6 мільярда доларів після зростання на 75 відсотків між 2022 і 2023 роками, що є найбільшим щорічним зростанням серед європейських країн.

Також у SIPRI зауважили, що Китай, другий у світі за розміром військових витрат, виділив приблизно 296 мільярдів доларів на військові потреби у 2023 році, що на шість відсотків більше, ніж у 2022 році. Це було 29-те поспіль зростання військових витрат Китаю в порівнянні з попереднім роком. На Китай припадає половина загальних військових витрат у регіоні Азії та Океанії.

У березні в іншому звіті Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру зазначав, що експорт зброї з Росії в період із 2019 до 2023 року впав на 53% порівняно з періодом 2014–2018 років.

Новини