У НАТО кажуть, що Росія залишиться «головною загрозою» навіть після завершення війни в Україні
Північноатлантичний союз вважатиме Росію «загрозою» навіть після завершення війни в Україні, повідомив Верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі.
Генерал зазначив, що після «холодної війни» НАТО переорієнтувався на проведення місій із врегулювання криз «далеко за межами своїх кордонів». Каволі каже, що це дозволило Альянсу брати участь у місіях на «власних умовах і за передбачуваним графіком».
Однак, за його словами, «все змінилося» після початку масштабної війни Росії проти України.
«Війна показала, що сьогодні ви або перемагаєте на фронті, швидко і великими силами, або ви вступаєте у довгу боротьбу. Тож… перемагайте на фронті, але будьте готові до тривалої перемоги», – сказав Каволі.
Він також зазначив, що «Росія становитиме довгострокову загрозу для Альянсу», додавши, що Захід матиме «велику російську проблему на довгі роки», адже Москва працює над збільшенням чисельності своєї армії та відновленням втрат.
«Російська армія в Україні зараз більша, ніж була на початку бойових дій. Багато військ не настільки якісні… багато техніки, що використовується, застаріла: вона відремонтована, але базується на старій моделі», – зазначив він.
На думку Каволі, «західних лідерів має хвилювати не те, як швидко Росія може відновитися, а як швидко агресор може відновити свої сили порівняно із Заходом». Він пояснив, що збереження переваги у швидкості – це питання підтримки «політичної волі» та розвитку «еластичності» оборонно-промислової бази.
«Багато країн, які стикаються з російським впливом, зараз дивляться на Захід у пошуках нових партнерів у сфері безпеки. Хоча Альянс був створений для захисту своїх членів, ми не існуємо у вакуумі. Нам потрібні друзі й партнери», – сказав головнокомандувач Збройних сил НАТО в Європі.
У квітні Каволі під час виступу в американському Конгресі заявляв, що Росія компенсувала свої важкі втрати у війні проти України, і зробила це швидше, ніж очікувалося.
«Армія зараз фактично більша – на 15 відсотків – ніж була, коли вона вторглася в Україну. За минулий рік Росія збільшила чисельність своїх військ на передовій з 360 тисяч до 470 000», – сказав тоді генерал.
Російські сили зранку 10 травня розпочали наступальні дії в Харківській області уздовж українсько-російського кордону. Їм вдалося захопити кілька сіл, нині тривають бої за Вовчанськ, місто з довоєнним населенням майже 17 тисяч людей.
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Литвиненко заявив, що на кордоні з Харківською областю Росія зосередила близько 50 тисяч солдатів, у наступі наразі беруть участь понад 30 тисяч російських солдатів. Але, за його словами, загрози штурму міста Харкова поки немає.
Ввечері 15 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що українські війська частково стабілізували ситуацію на півночі Харківської області.
За оцінкою американського Інституту вивчення війни (ISW), станом на 15 травня сили РФ від початку наступу просунулися не більше ніж на вісім кілометрів від міжнародного кордону на півночі Харківської області.