Світ

У Франції стартував другий тур парламентських виборів

У Франції стартував другий тур парламентських виборів

У Франції вранці 7 липня розпочався другий тур парламентських виборів. Перемогу на яких вперше може здобути ультраправа партія «Національне об’єднання» (RN).

Президент Еммануель Макрон призначив дострокові вибори після поразки під час кампанії до Європарламенту у середині червня.

Особливість у тому, що у Франції застосовується мажоритарна виборча система у 2 тури. Щоб бути обраним, кандидат має отримати:

  • у першому турі – абсолютну більшість поданих голосів та кількість, що дорівнює чверті виборців, вписаних у виборчі списки
  • у другому турі – відносну більшість

Щоб мати можливість брати участь у другому турі, кандидат має набрати щонайменше 12,5 % від кількості зареєстрованих виборців.

У першому турі ультраправі показали рекордно високі результати, посівши перші місця у 297 округах із 577. Деякі, зокрема колишня очільниця партії Марін Ле Пен, пройшли до парламенту вже в першому турі, набравши більш як половину поданих голосів.

У другий тур вийшли кандидати, які в першому турі набрали менш як 50%, але понад 12,5% голосів. Раніше звичною була конкуренція двох кандидатів. Однак цього разу висока явка (майже 67%) і полярність французького суспільства призвели до того, що в більшості округів у другий тур вийшли по три кандидати, а в кількох – навіть по чотири.

За такої ситуації лідери лівої коаліції, яка в цілому по країні посіла друге місце в першому турі, закликали кандидатів, які вийшли до другого туру, з третіх місць, зняти свої кандидатури і підтримати суперника з найкращою позицією, щоб перемогти «Національне об’єднання».

«Жодного голосу, жодного місця більше для нього», – сказав засновник лівої партії «Нескорена Франція» Жан-Люк Меланшон.

Президент Франції Емманюель Макрон також закликав виборців блокувати ультраправих у другому турі. «Перед лицем «Національного об’єднання» настав час для великої демократичної і республіканської єдності в другому турі», – заявив він.

Ле Пен закликала виборців дати «Національному об’єднанню» «абсолютну більшість» у парламенті. За її словами, перемога партії дозволить їй працювати над «відновленням» Франції й «уникнути потрапляння країни до рук (…) ультралівих, схильних до насильства». Раніше соціологічний центр Ipsos прогнозував «Національному об’єднанню» до 280 місць у парламенті, тобто майже половину від 577.

Дострокові парламентські вибори у Франції були призначені після успіху ультраправих у країні на виборах до Європарламенту, що відбулися на початку червня 2024 року.

Новини