У Держдепі США не виключають подальших наслідків, якщо «курс грузинського уряду не зміниться»
У Державному департаменті США не виключають «подальших наслідків, якщо курс грузинського уряду не зміниться», заявив на брифінгу речник відомства Метью Міллер.
За його словами, «грузинський народ прийшов на вибори в суботу в атмосфері, сформованій політикою правлячої партії, включаючи зловживання державними ресурсами, купівлю голосів та залякування виборців», що створило «нерівні умови» та підірвало «громадську та міжнародну довіру» до процесу.
«Ми приєднуємося до закликів міжнародних та місцевих спостерігачів до повного розслідування всіх повідомлень про порушення, пов’язаних з виборами, і наполегливо закликаємо поважати основні свободи вираження думок та мирних зборів. Ми закликаємо грузинську владу подумати про те, які відносини вони хочуть мати з євроатлантичною спільнотою, замість того, щоб зміцнювати політику, схвалену автократами», – заявив він.
За словами представника Держдепу, «понад 80% грузинів хочуть бачити свою країну інтегрованою до ЄС та НАТО».
«Конституція Грузії, запропонована та підтримана поточною правлячою партією, передбачає прагнення до членства у цих євроатлантичних інститутах. Усі партії ведуть кампанію на підтримку цієї мети. Проте правляча партія вжила заходів, які суперечать цьому курсу…Ми послідовно закликали грузинський уряд цього року відмовитися від своїх антидемократичних дій та повернутися на євроатлантичний шлях», – зазначив він.
Читайте також: Грузія має усунути порушення і повернути довіру громадян до парламентських виборів – заява ЄС
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен, коментуючи повідомлення про порушення на парламентських виборах у Грузії, закликав політичне керівництво країни поважати верховенство права, скасувати законодавство, яке підриває фундаментальні свободи, та усунути недоліки у виборчому процесі.
У суботу, 26 жовтня, у Грузії відбулись парламентські вибори. За даними ЦВК Грузії, «партія влади Грузинська мрія» отримала 53,93% голосів; опозиційні «Коаліція за зміни» – 11,04%, «Єдність – Національний рух» – 10,17%, «Сильна Грузія» – 8,8%, «Ґахарія за Грузію» – 7,8%.
Однак, як стверджують міжнародні спостерігачі, вибори в Грузії відбулися зі «значними порушеннями» – це суттєво поставило під загрозу демократичну цілісність виборчого процесу.
27 жовтня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі не визнала результатів виборів і закликала громадян до протесту. Вона заявила, що парламентські вибори були «тотально сфальсифіковані», і вона, як «незалежна інституція, не визнає ці вибори». За словами президентки, «грузинський народ став жертвою російської спецоперації».
Кілька опозиційних партій заявили про відмову брати участь у роботі нового парламенту. Грузинські опозиційні партії вимагають проведення повторних виборів.