Світ

У Білорусі відкрили справу про «геноцид населення» у роки Другої світової війни


Генеральний прокурор Білорусі Андрій Швед заявив про відкриття кримінальної справи за фактом «геноциду білоруського населення» в ході Другої світової війни і в післявоєнний період. Його заява опублікована на сайті відомства 9 квітня.

У ній йдеться про те, що щодо Білорусі «проводиться агресивна політика», яка характеризується «спробами дестабілізації правопорядку зі застосуванням методів радикалізму і різних форм екстремізму».

«Організацію і фінансування зазначених зазіхань на суверенітет і територіальну цілісність Білорусі здійснюють деякі західноєвропейські держави, причетні до масового знищення білорусів і представників інших національностей у період Великої Вітчизняної війни і повоєнний час», – йдеться в повідомленні.

На думку наглядового органу, ці ж держави «розгорнули інформаційну війну», спрямовану в тому числі на спотворення «історичних подій». Кримінальна справа відкрита «з метою соціальної та історичної справедливості, усунення «білих плям» історії, зміцнення конституційного ладу і національної безпеки, а також щоб поставити питання про «визнання Білорусі постраждалою від геноциду».

Підсумки розслідування, як йдеться в повідомленні, ляжуть в основу ідеологічної, навчально-виховної й інформаційної роботи.

Журналістам Швед заявив, що Білорусь розраховує на допомогу Росії в розслідуванні кримінальної справи, де, за його словами, зібрано і є досить багато документів про «геноцид білорусів та інших осіб».

Заява генпрокурора прозвучала через два тижні після того, як в Білорусі пройшов перший у цьому році масштабний мітинг проти Олександра Лукашенка. Тоді було затримано більше ніж 200 осіб, у тому числі п’ятьох журналістів. У кінці березня в ООН проголосували за розслідування подій після виборів у Білорусі. Раніше ЄС запровадив санкції проти майже сотні фізичних і юридичних осіб – представників білоруського режиму, в тому числі особисто проти Лукашенка.

Протести проти Олександра Лукашенка, який беззмінно править країною з 1994 року, тривають з серпня минулого року, коли його вкотре оголосили переможцем чергових президентських виборів. В останні місяці число учасників протестів суттєво зменшилося – після жорстокого придушення масових акцій і арешту багатьох їхніх учасників.

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив: «Довільне затримання понад 200 мирних людей по всій Білорусі з нагоди Дня волі демонструє, що масштаби репресій із боку держави не зменшуються. Винні мають бути притягнуті до відповідальності».

Новини