Важливо

спікерка парламенту Чехії про закупівлю боєприпасів для України

спікерка парламенту Чехії про закупівлю боєприпасів для України

Спікерка палати депутатів чеського парламенту Маркета Пекарова Адамова не сумнівається в доброчесності людей в уряді, які координують закупівлю снарядів для України в межах ініціативи президента Чехії Петра Павела.

Як передає кореспондент Радіо Свобода, цю заяву спікерка зробила на тлі повідомлень про те, що через імовірно неефективну координацію з боку чеського Міноборони або відсутність ретельної перевірки з боку донора ініціативи – Німеччини – у межах ініціативи закупили на 20 тисяч менше снарядів для України, ніж очікувалося, через нібито завищені ціни.

«Чеська ініціатива допомогла українцям пройти через дуже складні часи, і це дуже корисна ініціатива для українців. Звичайно, я розумію, що (закупівля снарядів – ред.) має бути якомога прозорішою, але водночас це дуже делікатна справа. Усі деталі ми, напевно, дізнаємося в майбутньому. Я впевнена, що наш уряд і люди, які дотичні до цього, знають про всі складнощі, які можуть виникнути з цією ініціативою. Щодо мене, то я довіряю нашому уряду, я довіряю людям, які за це відповідальні. І я знаю, що вони докладають усіх зусиль», – сказала Пекарова Адамова в коментарі Радіо Свобода.

Читайте також: У Міноборони Чехії кажуть, що закуплять боєприпаси для України за рахунок заморожених активів РФ

У лютому 2024 року президент Чехії Петр Павел оголосив, що Чехія збирає близько 800 000 снарядів для України з третіх країн за межами Європейського союзу.

Згодом він анонсував, що Україна отримуватиме десятки тисяч снарядів щомісяця у межах чеської ініціативи. У травні Павел повідомив, що в ініціативі беруть участь півтора десятка країн ЄС і НАТО, які сумарно виділили на 1,6 мільярда євро для закупівлі боєприпасів.

У червні міністерка оборони Яна Чернохова повідомила, що мета – доставити в Україну 500 тисяч боєприпасів цього року. Але в серпні чеський сенатор Лукаш Вагенкнехт на засіданні Комітету Сенату з нагляду за державними коштами заявив, що в межах ініціативи ціни на боєприпаси були завищені на 20%, і через це було закуплено приблизно на 20 тисяч снарядів менше.

Читайте також: Україна підписала безпекові угоди зі Словенію та Чехією

У міноборони Чехії це заперечили, заявивши, що інформація сенатора вирвана з контексту, а повне пояснення у відомстві погодилися непублічно, щоб не допомагати «російським шпигунам».

Там також зазначили, що Чехія лише координує процес і пропонує донорам (у цьому випадку – Німеччині) цінові пропозиції.

«Якби вони запідозрили завищення тарифів або будь-які сумнівні процедури, вони, безсумнівно, не співпрацювали б», – додали в чеському відомстві.

Наприкінці червня стало відомо, що боєприпаси, які закупили у рамках чеської ініціативи, вже надійшли в Україну.

У липні уряд Чехії також повідомив про другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України під назвою «Ініціатива-2025», до якого залучать п’ять компаній із виготовлення зброї.

Новини