Світ

Розслідувачі виявили факти постачання мережею «Ашан» товарів для військових РФ на окупованих територіях України

Розслідувачі виявили факти постачання мережею «Ашан» товарів для військових РФ на окупованих територіях України

Російська мережа гіпермаркетів «Ашан» від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну постачала під виглядом гуманітарної допомоги товари для російських військових в окупованих областях України. Про це йдеться у спільному розслідуванні The Insider, Le Monde та Bellingcat.

«Ашан», головний офіс якої розташований у Франції, на відміну від багатьох інших зарубіжних компаній, після початку війни відмовився покидати ринок Росії.

Як йдеться у розслідуванні, поставки російським військовим в Україні складалися як із товарів зі складів самого «Ашана», так і із зібраних волонтерами на території магазинів мережі.

Крім того, кажуть розслідувачі, «Ашан» допомагав російським військкоматам з мобілізацією своїх співробітників, хоча саме турботою про співробітників пояснював рішення, чому не хоче йти з ринку.

У розслідуванні вказано, що «Ашан» збирав і передавав у військкомати дані про своїх співробітників, причому ще до оголошення мобілізації у вересні минулого року, а після оголошення співробітникам прямо на робочих місцях вручали повістки.

Автори розслідування спираються на листування менеджерів «Ашана» та публікують деякі документи. Зокрема, у зібраній «Ашаном» так званій гуманітарній допомозі, як правило, не було товарів для жінок та дітей. Товари, а саме – запальнички, бритви, одяг і цигарки – призначалися для дорослих чоловіків. Вантажі оформлювались як закупівля від юридичних осіб, пов’язаних, зокрема, із владою Санкт-Петербурга.

У розслідуванні також наводять висловлювання співробітників «Ашана», які підтвердили, що поставки були призначені військовим у зоні так званої «спеціальної військової операції» (так влада Росії називає війну в Україні).

Повідомляється, що у деяких випадках «Ашан» відкривав точки збору «гуманітарної допомоги» військовим у своїх магазинах – наприклад, у Самарі, Рибінську та Владимирі. Зазначається, що постачанням товарів на захоплені РФ українські території, найімовірніше, займався «сестринський» холдинг «Леруа Мерлен».

Російське керівництво «Ашана» від коментарів відмовилося, а у пресслужбі французького «Ашана» заявили, що компанія перебуває поза політикою і жодною підтримкою військовослужбовців не займається, пише The Insider.

Розслідувачі наголошують: гуманітарною допомогою, за міжнародними нормами, може вважатися лише допомога мирному населенню, але не військовим.

У мережі «Ашан»-Україна заявили, що вимагають пояснень від французького офісу, і шоковані поширеною у розслідуванні інформацією.

Новини