Політичні інтриги та ігрища зі справами у ВАКСі? Нове сумнівне рішення суддів у справі про активи відомого силовика

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) конфіскував Volkswagen Touareg 2016 року випуску і квартиру в Києві площею 94,8 кв. м начальника відділу контролю за обігом зброї Головного управління Національної поліції столиці Юрія Неруха. За даними журналіста Олега Новікова, суд встав на стороні прокурора САП і вважав, що Нерух та його родичі не мали достатньо коштів для придбання цього авта. Втім, це рішення ще можна оскаржити до Апеляційної палати ВАКСу.
Зазначимо, це дивне сумнівне рішення (справа – №991/7819/24) про арешт також, як і більшість справ у ВАКСі, набуває певного політичного забарвлення та ухвалено з якимсь умислом. САП звернулася до Вищого антикорсуду з позовом про нібито необґрунтовані активи у правоохоронця на 3,3 млн грн.
Дивне суддівське рішення: головне питання – для чого?
Так, наприклад, згідно з декларацією Юрія Неруха за 2024-й, він та його дружина мають низку об’єктів нерухомості. Але безпосередньо головному зброяру Нацполіції належить три земельні ділянки загальною площею 7 га, житловий будинок у селі Коврай на 49 квадратних метрів та згадана вище автівка з відчутним пробігом та віком. Інші об’єкти нерухомості — у спільній власності Неруха та членів його родини.
Зарплата силовика в Нацполі за минулий рік склала біля 700 тис. грн. Тобто, в середньому біля 60 тис. грн на місяць. Не найвища в країні, хоч і здається з першого погляду якоюсь “космічною”. А сума готівки на руках у правоохоронця в 600 тис. грн – теж можна було б пояснити. Наприклад, заощадженнями. Зокрема, якщо щомісяця відкладати по 1 тис. грн із зарплати за рік набіжить 12 тис. грн, а за 10 років — 120 тис. грн. І це лише “зарплатні” заощадження. Не забуваймо, що, згідно з фінансовою звітністю Неруха, у нього є працююча дружина, а частину коштів він отримує за оренду.
А судді хто/що?
Як випливає з сайту ВАКСу, справу слухала колегія суддів на чолі з Крикливою Т.Г., Білоус І.О. та Дубас В.М. Згодом, як стало відомо з матеріалів із публічних джерел, в ході процесу суддя Білоус змінилась на суддю Галабалу М.В. А в ухвалі колегії по цій справі у Галабали вбула окрема думка щодо рішення. Як стало відомо виданню від власних джерел в судівській системі, Галабала не погоджувалася, що арештували активи правоохоронця замість тих цінностей, які САП вважає необґрунтованими.
Примітно, що підставою для початку перевірки способу життя службовця стала інформація голови Антикорупційного центру “МЕЖА” (директором цієї ГО значиться Марина Богуславець), оприлюднена на сайті “Українська правда” (належить бізнесмену Томашу Фіалі). У статті зазначено про внесення Нерухом у декларацію за 2022-й рік відомостей про вартість квартири у столичній багатоповерхівці, яка становить лише 15 тис. грн, а машини – 3 тис. грн. Тут варто зауважити, що 3 тис. грн – можна було б пояснити тим, що автівка була після ДТП, або ж у звітності сталася якась механічна помилка і т.д. Але з подачі невідомих антикорупціонерів-ноунеймів здійнявся якийсь нездоровий галас. Який ще раз посилює думку, що у розправі над правоохоронцем хтось може бути зацікавлений: ймовірно той, хто має зуб на нього.
А ще — дуже цікавий момент: після публікації цієї нищівної статті проти правоохоронця та перевірки активів силовика державними антикоропціонерами, у Богуславець якимось дивним чином з’явилося… три квартири. Чи це не дивно?! А з огляду на те, що в країні з часів Помаранчевої революції активізувалися усілякі активісти-шантажисти, справа Неруха набула якогось замовного нашарування.
Як відомо, раніше Апеляційна палата ВАКС скасувала заочний вирок з 15 роками в’язниці та конфіскацією майна для відомого газового схемника Олександра Онищенка, який тихо проживає свою старість в підмосков’ї. Цю справу відправили на новий розгляд. Що ж справді стало причиною та приводом для такого рішення, судді оголосять 23 травня цього року.
А ще САП разом з ВАКСом, схоже, поставили на промисловий потік справи про так звані “мертві душі”.
Наприклад, незабаром ВАКС розгляне одну дуже неординарну справу: конфіскацію майна покійного ексочільника Держекоінспекції Карпатського округу Миколи Ладовського.
У нього було 3 квартири в Івано-Франківську, нежитлове приміщення на 208,8 кв.м, Touareg (2021 р.в.) і Mercedes–AMG G 63 (2023 р.в.). По ринковим реальним цінам усе це — майже 20 млн грн.
До того Ладовського підозрювали у незаконному збагаченні, але він помер — і справу закрили. Проте, яке видно здинаміки процесу, САП по суті вирішила не відпускати його майно разом з душею — готує позов про стягнення активів у бюджет.
Таким чином, у медійному просторі вже заговорили про український антикорупційний ноу-хау: якщо дуже заховав — конфіскують навіть після смерті. Але тим самим прокуратура в таких процесах порушує одне з базових прав громадян — вступати у спадок та набувати майно померлих. Але, як кажуть, це вже зовсім інша історія…
Іще одна аналогія “справи Неруха”
В 2024 році у керівника київського управління боротьби з наркозлочинністю Олександра Дибова НАЗК і САП знайшли майже 3,9 млн гривень необґрунтованих активів під час моніторингу способу життя.
За інформацію джерел видання, після “шуміхи в пресі” ця справа заглохла у ВАКСі завдяки очільниці судової інстанції Вірі Михайленко. Дибов залишився працювати у Нацполі.
А ще почали спливати більш цікаві подробиці у розслідуванні деяких інших злочинів. В кулуарах подейкують, що Віра Михайленко добре товаришує з керівником Нацполу Шевченківського району столиці Ігорем Падюком (до речі, це той район, де власне й “окопався” ВАКС).
Як і справа Олександра Дибова у колі ВАКС-Шевченківське райуправління поліції спустилася на гальма і кримінальна справа проти Петра Михайленка — брата керівниці Вищого антикорсуду. Суть провадження — не фінансове збагачення, а бійка з потерпілим. Про це повідомляють вітчизняні ЗМІ.
За матеріалами справи стало відомо, що Петру Михайленко “світить” до 7 років в’язниці. Втім, за даними з відкритих джерел, це провадження чомусь “слухається” рекордні 13 років у Шевченківському райсуді міста. Виходить, що рука руку миє, як то кажуть. Адже Падюк, схоже, за невідомих причин (але є підозри, що не просто так) не розслідував (або не розслідували його підлеглі) достатньо ретельно справу проти брата голови ВАКС.
Журналісти видання слідкуватимуть надалі за процесом проти Неруха та новоявленими антикорупціонерами, які теж полюють за активами та під час війни підігрують росії по дискредитації сил безпеки України. Також чимало питань залишається і до керівництва Шевченківського райуправління НПУ.
Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомляли, що голова ВАКСу Віра Михайленко може бути причетною до десятирічного затягування судової справи проти її рідного брата — Петра Михайленко, — якого обвинувачують по ч.4 ст. 296 ККУ, і йому загрожує до 7 років ув’язнення.