підтримка Китаю є «вирішальним чинником» у продовженні Росією війни
Підтримка російської оборонної сфери з боку Китаю є «вирішальним чинником» для продовження Кремлем війни проти України, зазначив заступник постпреда США Роберт Вуд на засіданні Ради Безпеки ООН.
«Підтримка Китаєм Росії є вирішальною, – сказав він. – Підтримка з боку Китаю затягує війну. Китай говорить про створення умов для миру. Але він міг би швидко створити ці умови, припинивши підтримку Росії».
За словами Вуда, «Китай продовжує применшувати масштаби своєї підтримки оборонно-промислової бази Росії. Водночас він надає їй, зокрема компоненти озброєнь, технології БпЛА і крилатих ракет, верстати, мікроелектроніку й нітроцелюлозу». Китайські компанії співпрацювали з російськими оборонними фірмами в розробці та виробництві ударних безпілотників дальнього радіуса дії, додав він.
«Китай не має підстав стверджувати, що виступає за мир, оскільки дає Росії змогу вести найбільшу війну в Європі за останні десятиліття», – наголосив дипломат.
Він нагадав, що Китай утримався, коли 141 країна, ухваливши відповідну резолюцію Генасамблеї, засудила вторгнення РФ та порушення Статуту ООН і закликала вивести війська з України.
«Навіть зараз Китай міг би допомогти покласти край війні, якби закликав Росію вивести свої війська відповідно до міжнародно визнаних кордонів України», – вказав Вуд.
Також він розповів про допомогу, яку Росії надають Північна Корея та Іран.
«Уже зараз розгортання військ КНДР у Росії знаменує собою небезпечне розширення зв’язків між Москвою та Пхеньяном, зазначив заступник постпреда США. Він нагадавши, що Північна Корея незаконно постачає Росії балістичні ракети, пускові установки та боєприпаси для ведення війни. Усе це є порушенням резолюцій Ради Безпеки ООН. Ми найрішучішим чином засуджуємо шлях, обраний Кремлем у відносинах з КНДР», – резюмував американський дипломат.
ЄС, США і НАТО застерігали Китай від поставок Росії продукції, яка може бути використана у війні проти України. Китай стверджує, що не постачає Росії зброю. Водночас не було обмежено експорт товарів подвійного призначення, зокрема й моторів, які, як стверджується, використовуються для виробництва дронів.
Саміт БРІКС відкрився в Казані РФ 22 жовтня. Об’єднання БРІКС утворили в 2006 році Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південна Африка. У 2024 році до групи увійшли Іран, Об’єднані Арабські Емірати, Ефіопія та Єгипет.