Важливо

Парламент Грузії подолав вето президентки на «закон про іноагентів»

Парламент Грузії подолав вето президентки на «закон про іноагентів»

Парламент Грузії 28 травня подолав вето президентки Саломе Зурабішвілі на суперечливий закон про «іноземних агентів», незважаючи на масові протести і застереження Заходу щодо законодавства, яке порівнюють із аналогічним російським законом, що використовується для придушення громадянського суспільства.

Як повідомляє проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу», за подолання вето проголосували 84 депутати, проти – чотири.

Згідно з Конституцією Грузії, тепер закон «Про прозорість іноземного впливу» у триденний термін передається президенту Грузії. Саломе Зурабішвілі у 5-денний термін може підписати й опублікувати його. Якщо вона відмовиться від підписання, закон у 5-денний термін підпише й опублікує голова парламенту – Шалва Папуашвілі.

Таким чином, документ може бути опублікований вже на початку червня. Відповідно до закону, протягом двох місяців (до початку серпня) відповідні органи/посадові особи мають ухвалити/опублікувати підзаконні акти, Міністерство юстиції Грузії і Національне агентство публічного реєстру мають провести «попередні матеріально-технічні й інші заходи для виконання цього закону».

За попередньою інформацією, вже із серпня ЗМІ й неурядові організації, які, за даними 2023 року, отримували понад 20% доходу з-за кордону, протягом місяця мають через Будинок юстиції внести заяву про реєстрацію як організації, що проводять інтереси іноземної сили. Інакше передбачені штрафи.

Владна партія ухвалила закон із другої спроби – минулого року «Грузинська мрія» відкликала документ після двох днів масових протестів і сутичок демонстрантів із силовиками.

Цього року влада не відмовилася від ініціативи, попри протести десятків тисяч громадян країни, позицію міжнародних партнерів Грузії, зокрема Євросоюзу. У Брюсселі й інших західних столицях прямо заявляли, що закон, схожий на російське законодавство про «іноагентів», буде перешкодою на шляху країни до ЄС. Стратегічний партнер Грузії – США – оголосив про візові обмеження для представників грузинської влади і початок перегляду двосторонніх відносин.

Ініціатор закону – партія «Грузинська мрія» – засудила міжнародний тиск. Вона стверджує, що закон є необхідним для прозорості іноземного фінансування організацій і захисту суверенітету країни. Представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила про підтримку позиції «Грузинської мрії» і назвала реакцію західних країн «шантажем».

Новини