Лонгріди

Олександр Місюра – махінатор у шкурі антикорупціонера

Олександр Місюра – махінатор у шкурі антикорупціонера

Вести бізнес в Україні згідно з чинним законодавством дуже не вигідно навіть майбутнім президентам України, про що свідчать документи Panama papers. Міжнародна команда журналістів-розслідувачів проаналізувала декілька мільйонів документів та з’ясували, що навіть Президент України, який був керував Кварталом 95 шукав можливостей для захисту бізнесу з одного боку та уникнення оподаткування в Україні – з іншого.

Як передають Акценти, про це йдеться у розслідуванні журналіста Олександра Громова.


Для крупних бізнесменів, це дійсно звичайна практика, адже використання офшорів дозволяє зекономити купу податків, які б були нараховані в Україні, хоча й потрібно витратити певні кошти на юристів, які б зареєстрували компанію на Кіпрі, Британських Віргінських Островах чи деінде. Бізнесмени, які до рівня майбутніх президентів ще не доросли, використовують схеми оптимізації, що доступні в Україні і для цього не гребують жодними засобами.

«На ринку українському деревини можна вести бізнес легально, однак прибутковість такого бізнесу дуже низька. За багато років діяльності, я не зміг досягти високого рівня добробуту, оскільки не можу переступити через себе», – повідомив один з деревоперобників журналісту-розслідувачу, голові Громадської організації «Захист та Справедливість» Олександру Громову.


Олександр Громов вирішив проаналізувати чи дійсно заробляти на українському лісі настільки важно та неприбутково. «В розмові зі мною ця людина ставила у приклад і захоплювалася на той час мені невідомим експертом в області деревопереробки Олександром Місюрою, – розповідає Олександр Громов на власному YouTube каналі.


В результаті глибокого аналізу регулювання ринку лісу в Україні та ЄС (найбільш цікавий ринок, з точки зору експорту української деревини), Олександр Громов дійшов висновку, що українській компанії, що бажає експортувати деревину до ЄС потрібно надати сертифікат походження такої деревини, адже в ЄС дбають про екологію та майбутнє природи, а не гоняться за надприбутками. З іншого боку, компанія також має право пройти сертифікацію, відповідно до NEPCon, який дозволяє експортувати деревину до ЄС без надання сертифікату походження, адже в ЄС не припускають можливості проходження сертифікації та подальше виробництво контрафактної продукції.


Під час розслідування, журналіст звернув увагу на діяльність ТОВ «Верба-ВВ», оскільки її представник, Олександр Місюра, активно публікував дописи у соціальних мережах та мав власну точку зору щодо процедури розподілу деревини та апелював до несправедливого її розподілу. Таким чином, пан Громов припустив, що Олександр Місюра й сам є борцем за справедливість, сучасні та рівні умови роботи для всіх учасників ринку, але це виявилося тільки припущенням.


За результатами розслідування, Олександр Громов з’ясував, що Олександр Місюра, разом зі своїм братом, вдаються до різних маніпуляцій для уникнення податків та навіть експортує незаконно зрубану деревину.
За допомогою внутрішньоукраїнського офшору, а саме – використання мережі фізичних осіб-підприємців (ФОП), брати Місюри «заощаджують» на податках до 1 млн Євро щороку.


На прихованому складі, який вдалося побачити Олександру Громову на власні очі відсутні будь-які бірки, що вказує на їх нелегальне походження. За твердженням представників ФОПів, що контролюються братами Місюрами, таких складів у ТОВ «Верба-ВВ» тільки у Волинській області чимало, а довести зв’язок між ФОПами та ТОВ «Верба-ВВ» майже нереально.

«Ліс на такі пилорами часто завозять без жодних документів, або з «липовими» папірцями», – розповідає Дмитро, представник одного з ФОПів, який може бути пов’язаний з ТОВ «Верба-ВВ». Далі співрозмовник журналіста почав говорити вже конкретно про його співпрацю з «Вербою-ВВ». Дмитро підтверджує, що завдяки ФОП-ам фірма братів Місюр уникає сплати податку на додану вартість.

За інформацією, що вдалося здобути Олександру Громову, брати Місюри контролюють щонайменше 3 компанії: «Верба-ВВ», «МВВ-Трейд» та «Форест-ОВ», які отримали повернення ПДВ з державного бюджету на загальну суму понад 90 млн грн на трьох. При цьому, ці підприємства, чомусь замовляють послуги у ФОП на спрощеній системі оподаткування, які вище, за середньоринкові. Що може свідчити про або збитковість господарської діяльності ТОВ «Верба-ВВ», або про відмивання коштів, через попередньо визначених ФОПів. «Однак, «Верба-ВВ» далеко не банкрут, а навпаки – лідер ринку, який нарощує апетити», – зазначає пан Громов.


Врешті-решт, Олександр Громов, на основі інформації від осіб, що представляють братів Місюр, головним їх козирем у ринковій боротьбі є люстрований працівник СБУ – Віктор Уніга, який приходиться їм рідним дядьком. За інформацією співрозмовників, його звільнили з посади заступника начальника Управління Служби Безпеки у Волинській області після Революції Гідності внаслідок люстрації, він намагався поновитися на посаді через суд. «Наші джерела повідомляють, що Віктор Уніга координував діяльність волинської митниці. Об’єм фінансової вигоди, отриманої ним на займаній посаді, за попередніми оцінками обраховується мільйонами доларів. Є всі підстави вважати, що саме він є реальним власником «Верба-ВВ», час створення якої, до речі, співпадає з часом його звільнення з посади», – зазначає у своєму розслідуванні Олександр Громов.


При цьому, Олександр Громов з’ясував, що у Єдиному державному реєстрі судових рішень є тільки один вирок, винесений за фактом контрабанди цигарок через компанію «Верба-ВВ», та й вину взяв на себе водій вантажівки «Верби-ВВ», який відбувся мінімальним покаранням – сплатив штраф у розмірі вартості конфіскованої продукції. Однак, за інформацією співрозмовника Громова, в Місюр є цілий цех, де вони фасують контрафактні цигарки. Олександр Громов у своєму розслідуванні пішов ще далі і дізнався, що фірма, яка мала отримати цей вантаж в Італії, – звичайна офшорна «прокладка», зареєстрована на ковельчанина. Однак, через цю фірму «Верба-ВВ» та пов’язані з нею структури здійснили 530 експортних операцій на суму понад 1,7 мільйона доларів.


Отак, з першого погляду «борці з несправедливістю та корупцією» при більш детальному аналізі перетворюються на звичайних махінаторів з податками, приховуванням справжніх оборотів та навіть вже навчилися користуватися офшорними компаніями. Якщо далі так піде, Україна може отримати нового президента з Волині.

Новини