Корупція

Дерев’яні схеми або чергові збитки для держави

Дерев’яні схеми або чергові збитки для держави

Ринок деревини зараз одна з найобговорюваніших економічних тем України.

Тиск зі сторони міжнародних партнерів щодо зняття мораторію на експорт та потреба захистити вітчизняний ліс та національного переробника – ці питання є дуже на даний момент є дуже гострими.

З іншої сторони, не менш гострою, а напевне ще пробленішими є корупційні схеми на внутрішньому ринку деревини, в якому протягом всієї історії незалежності України формувались цілі угрупування, які організовано наносили збитки державним лісгоспам не лише під час вирубки, а вже під час незаконного продажу деревини.

Потрібно зазначити, що ситуація з безкарністю злочинців нарешті зрушила з мертвої точки та правоохоронні органи вже почали відповідні розслідування. 

Ми вирішили, що нам потрібно не лише спостерігати за їх діями, а й  самім провест незалежне глибоке розслідування.

Що говорить бізнес?

Поспілкувавшись з великою кількістю деревообробних підприємств в центральній частини країни ми дізналися, що найбільші проблеми з доступом до кругляка мають місце на Сумщині. 

Основною проблемою, як повідомив один з підприємців, є те, що тривалий час в регіоні діє злочинна замкнута схема, яка полягає в тому, що деревина місцевих лісгоспів продається через біржу, яка не дає доступ простим пересічним бажаючим прийняти участь у торгах. Ці торги часто проходять непомітно, кулуарно й зовсім не зрозуміло. А якщо деякі торги і є публічно доступними, то в них прописані зовсім дискримінаційні вимоги, наприклад як гарантійний внесок у 100% розмірі.

Нас зацікавила ця інформація, оскільки це дивно, коли біржа, яка заробляє на комісії та має бути зацікавлена в зростанні кількості учасників, підвищені конкуренцій, цін на деревину та зростання власної комісії, не лише не проводить жодних маркетингових кампаній, а й навпаки – продумано недопускає учасників до торгів.

Хто ж організовує торги?

Під час розслідування, що ми з’ясували, що основна частина деревини в регіоні проводять 2 організації:

1. ТСБ Сумська ресурсна біржа (https://youcontrol.com.ua/ru/catalog/company_details/35539816/)

https://srbtb.com.ua/

2. ТОВ УТЕСсистем (https://opendatabot.ua/c/43585144)

https://utes.net.ua/

Відразу привернуло увагу те, що у цих організацій зовсім однакові сайти, та й знаходяться вони за однією адресою –  м. Суми, вул. Петропавлівська, 77Б/2

Один з наших колег пожартував, що наскільки люди впевнені в своїй “криші”, що навіть не намагаються сховати пов’язаність юридичних осіб.

Проаналізувавши дані з відкритих джерел, цей наш колега вже не жартував, оскільки й за даними сайту https://opendatabot.ua/ вони дійсно пов’язані одним бенефіціаром  Маландій Данііл Михайлович, який згідно даним з його сторінки з ФБ є Головою біржового комітету саме ТСБ Сумська ресурсна біржа, де іншим власником ще є Яковлєв Микола Володимирович

Крім того у Маландія є ще ряд однойменних підприємств:

ТОВ “УТЕСИСТЕМ”

ТОВ «УТЕСИСТЕМ ТРЕЙД»

ТОВ “УТЕСИСТЕМ +”

Як ми дізнаємось пізніше, ці юридичні особи всі проводили електронні торги з продажу необробленої деревини так само як й ТСБ “СУМСЬКА РЕСУРСНА БІРЖА”

Навіщо така кількість організаторів торгів цим двум особам?

Оскільки всі торги були “зачарованими” та мали велику кількість скарг  та судових процесів, власникам набагато простіше створити кілька однойменних підприємств та відверто жонглювати ними. Це як у відомій грі з наперстками: спробуй здогадатись, де які торги проходять. 

Крім того всі ці «псевдо-біржі» Маландія використовували однакові технологічні схеми для обмеження конкуренції на торгах:

  • Надзвичайно великі гарантійні внески й затримка їх повернення небажаним учасникам;
  • Проведення так званих «експрес-торгів», коли від моменту оголошення лоту, до кінця прийому заявок на нього відводилось 5 хвилин. В такому випадку встигнути прийняти участь могли лише заздалегіть попереджені підприємства;
  • Результати проведення таких аукціонів не відображалася навмисне, з метою уникнення розповсюдження інформації про занижені ціни на торгах пов’язаних майданчиків.

Збитки для держави?

Під час аналізу відкритих даних, нашу увагу привернуло ще одне підприємство партнера Маландія – Миколи Яковлєва – ТОВ “ДОМІНАНТА”

На ринку деревини це підприємство є досить відомим. Й тепер стало зрозуміло, чому власники біржі (бірж) були зовсім не зацікавлені в допуску сторонніх учасників на торги. Адже навіщо зайва конкуренція та приріст закупівельних цін для власної компанії, яка займається деревообробкою та перепродажем державного лісу. 

Тобто ручними торгами на власних біржах Маландій та Яковлєв забезпечували власну ТОВ “Домінанта” сировиною за цінами, які на порядок були нижче ринкових та відповідно наносили збитки державним лісгоспам.

З метою визначення розміру цих збитків ми добули інформацію про обсяги та ціни таких антиконкурнтних закупівель кругляка підприємством ТОВ “Домінанта, й порівняли їх з реально ринковими цінами в Україні.

Протягом 2021 року підприємство закупило сировини в розмірі 3269 м куб, в т.ч. через пов’язані з собою біржі:

644 куб – ТСБ “СУМСЬКА РЕСУРСНА БІРЖА”

514 куб – ТОВ “УТЕСИСТЕМ

529 куб – ТОВ “УТЕСИСТЕМ ТРЕЙД”

Через використання на вказаних майданчиках “псевдо-торгів” Домінанта в цілому отримувала сировину за заниженими цінами:

Провівши прості арифметичні дії стає зрозуміло, що такими корупційними діями Маландій та Яковлєв протягом 2021 рокулише діяльністю ТОВ “Домінанта” та свої псведо-бірж нанесли збитки державним лісгоспам у розмірі майже 9 млн грн, що вже має нести за собою кримінальну відповідальність.

Неозброєним оком помітні злагоджені дії пов’язаних між собою підприємств, які призводили до штучного викривлення конкуренції. Зазначені дії неодмінно повинен дослідити Антимонопольний комітет України.


Ми вимагаємо, щоб зазначені факти взяли до уваги також правоохоронні органи та порушили справу щодо організованого злочинного тандему Яковлева та Маландія.

А ми продовжуватимемо наші розслідування як в цілому щодо схем в лісовій галузі, а також конкретно щодо діяльності зазначених вище осіб, оскільки вже є інформація щодо використання ними БЛАГОДІЙНЕ ТОВАРИСТВО “ЗАСУЛЛЯ”ТОВ “ВАЛЕРІЯ СП” та інших підприємств, в.ч. будівельних, для  відмивання коштів та корумпування представників державних органів.

Новини