Світ

Близько пів тисячі співробітників провідного вишу Білорусі були звільнені через протести – ректор

Близько пів тисячі співробітників провідного вишу Білорусі були звільнені через протести – ректор

З 2020 року з Білоруського державного університету змусили піти «близько пʼятисот співробітників» за підтримку протестів проти режиму Олександра Лукашенка. Про це розповів ректор вишу Андрій Король, голосовий запис якого опублікували «Кіберпартизани».

За його словами, трудові відносини зі «співробітниками з-поміж основних» були припинені «у звʼязку з кадровою політикою в галузі державних інтересів і безпеки». Запис ректора був серед десятків інших аудіо, які отримали «Кіберпартизани» під час злому внутрішньої мережі БДУ влітку 2023 року.

Ті ж цифри очевидні в динаміці чисельності працівників БДУ з 2020 року. Згідно з документами, які теж опинилися в руках хакерів, саме за пряму участь у протестах звільнили 50 співробітників вишу, троє отримали догани, ще двоє – зауваження. З тієї ж причини із БДУ відрахували 140 студентів.

Крім цього, МВС Білорусі надсилає до БДУ вимоги не зараховувати абітурієнтів, які брали участь у протестах та критикували Лукашенка в соцмережах.

«Кіберпартизани» також опублікували скриншот листування Короля зі співробітником міліції, якому ректор передає дані про переміщення і збори студентів-учасників протесту. Крім Короля, ще кількадесят співробітників БДУ здійснюють залякування, тиск, стеження та пишуть доноси на студентів та викладачів, стверджують «Кіберпартизани».

Багатотисячні протести в Білорусі розпочалися після оголошення про перемогу Олександра Лукашенка на президентських виборах у серпні 2020 року. Акції проти фальсифікації підсумків голосування тривали понад пів року.

За даними білоруського МВС та списками правозахисників, які зібрали журналісти та волонтери, до червня 2021 року у звʼязку з протестами в Білорусі затримали понад 35 тисяч людей. Щонайменше проти 1231 із них порушені кримінальні справи. Ці дані можуть бути неповними.

Новини