Світ

Ахмадінежад висунув свою кандидатуру на виборах президента Ірану


Експрезидент Ірану Махмуд Ахмадінежад зареєстрував свою кандидатуру на президентських виборах.

Ахмадінежад обіймав посаду президента ісламської республіки два терміни поспіль – з 2005 до 2013 року. Його другий термін був відзначений запеклими протестами з приводу переобрання у 2009 році та жорсткими репресіями. Перш ніж стати президентом, він обіймав посаду губернатора провінції Ардебіль та мера Тегерана.

За час перебування на чолі держави Ахмадінежад виступав за посилення звʼязків із Росією та арабським світом, жорстко критикував адміністрацію США та виступав із різкими заявами на адресу Ізраїлю.

Вважається, що за Ахмадінежада прискорився розвиток іранської ядерної програми.

Під час президентства Ахмадінежада спостерігалося загострення боротьби за владу між ним та верховним лідером Ірану аятолою Алі Хаменеї.

Раніше Ахмадінежад висував свою кандидатуру на виборах, але був дискваліфікований. Нинішнє висування також не гарантує того, що кандидатура експрезидента опиниться у виборчих бюлетенях.

В Ірані кандидатів для участі у виборах затверджує чи відхиляє Рада вартових Конституції – специфічний орган у системі ісламської влади, що перевіряє законопроєкти й закони на відповідність Конституції, а також затверджує кандидатури на всі чільні посади, зокрема, президента, депутатів парламенту та міністрів.

У нинішній системі влади Ісламської Республіки Іран найвищим посадовцем країни, якого обирає зі своїх лав вузьке коло консервативного ісламського духовенства, є верховний керівник (рагбар), слово якого є вирішальним у встановленні курсу країни. Президент Ірану, що обирається на прямих виборах, виконує деякі з функцій, звичних для голови держави в інших країнах, і сам очолює уряд Ірану, у якому немає посади прем’єра, але його політичні повноваження відносно обмежені.

Новини